Прессъобщение: Галерия Little Bird Place на Sofia Art Fair (SAF25) с Александър Лазарков, Нора Ампова и Любен Домозетски
София, 2 октомври 2025 — Галерия Little Bird Place ще вземе участие във второто издание на Sofia Art Fair, като ще представи визуалните артисти Любен Домозетски, Нора Ампова и Александър Лазарков в Форум „Джон Атанасов“ – София Тех Парк, от 3 до 5 октомври, с официално откриване на 2 октомври от 18 ч.
Sofia Art Fair се утвърди, като ключова платформа за съвременно изкуство в България — форум, който свързва галерии, куратори, колекционери и публика. Успешното първо издание през 2024 г. постави София на картата на европейските изложения за съвременно изкуство. Сега, второто издание, надгражда този импулс и разгръща темата IMAGINE — покана към въображението като инструмент за нови перспективи — към нови зрители и партньорства.
„Sofia Art Fair е платформата в България за развиване на връзката между съвременното изкуство, нови публики и международната сцена,“ казва Борис Чеширков от галерия Little Bird Place.
Галерия Little Bird Place подкрепя съвременно изкуство, което изследва природата, екологията и връзката човек–среда, и е позната на българската сцена със силна програма от изложби на утвърдени и млади български и международни автори. Всяка изложба се води от разгърната кураторска визия и дълбока ангажираност с екологични и социални теми. Галерията надгражда международното си присъствие след успешни участия на Little Bird Place във viennacontemporary 2025 и Sofia Art Fair 2024.
В представянето си на Sofia Art Fair 2025, галерията обединява три отчетливи авторски позиции с обща чувствителност към природата и човека – Любен Домозетски, Александър Лазарков и Нора Ампова.
Нора Ампова (р. 1989) е художничка базирана в София. Завършила бакалавърска и магистърска степен (2008–2014) в Националната художествена академия, София. През 2011 г. специализира „Fine Arts“ в Университета Хъртфордшир, Великобритания, по програма „Еразъм“. Има реализирани множество самостоятелни изложби и съвместни проекти в страната и чужбина. Нора твори живопис, но художествената ѝ практика обхваща колажи, рисунки и дигитално изкуство. Личните преживявания и изследването на връзката между човека и природата са основа на нейното творчество. Тя силно се вълнува от теми като изолацията, самотата, самодостатъчността, пътуването. През 2016 г. Нора получава награда за млад художник от Фондация „Стоян Камбарев“.
Александър Лазарков (р. 1999) е визуален артист, чиято практика обхваща живопис, инсталация и скулптура. Завършил е специалност „живопис“ в Националната художествена академия и е участвал в програма „Еразъм“ в Университета на страната на баските, Билбао. Творбите му съществуват на границата между наука и поетика. Чрез органични материали, модулни структури и диаграмни композиции, Лазарков изследва скритите структури на природния и технологичния свят. Произведенията му често са повлияни от физика, химия и екологични процеси. Лазарков има над десет самостоятелни изложби и над 50 участия в групови проекти — в България и в чужбина. Два пъти е финалист за наградата БАЗА. Получавал е номинация за наградата на Фондация „Стоян Камбарев“ през 2022 г.
Любен Домозетски (р. 1988) е художник, куратор и изкуствовед, базиран в София. Завършил е бакалавър и докторантура по изкуствознание в Националната художествена академия. От 2015 г. е куратор в Софийската градска художествена галерия. Неговата практика се движи между визуално изследване, екологични наративи и културна археология. Черпейки опора от природните науки, историята на изкуството и екологията, Домозетски създава многопластови работи, които изследват връзката между наблюдение и памет. Има самостоятелни изложби и участия в групови проекти в България и Европа. През 2023 г. работите му засягат крехкостта на природните системи и значимостта на културната приемственост, утвърждавайки го като един от водещите гласове в съвременното българско изкуство.
Паралелно с участието в SAF25, галерия Little Bird Place ще бъде с отворени врати за посетители на ЗАБЛАТЯВАНЕ, самостоятелната изложба на Мария Налбантова с куратор Любен Домозетски. Работно време на галерията (ул. „11-ти Август“ 7): сряда–събота, 15:00–19:00.
КРАЙ
Допълнителни прес материали ТУК
Медийни запитвания и заявки за интервюта:
Борис Чеширков, Little Bird Place Gallery
b.cheshirkov@gmail.com | gallery@littlebirdplace.com
Tel.: +359 878 507 041 | WhatsApp: +41 79 433 7682
Little Bird Place Gallery
7, 11th August Street, Sofia 1000
www.littlebirdplace.com

